МИХАЙЛО ТОМЧАНІЙ

МИХАЙЛО ТОМЧАНІЙ ( 16 липня 1914 – 19 січня 1975)
Кому доводилося хоч раз зустрітися з Михайлом Томчанієм, той, напевно, помітив його життєлюбство, щиру привітність і теплоту душі.
Щирими, глибоко людяними є і його твори, які стали набутком сучасного українського письменства.
Народився Михайло Іванович Томчаній 16 липня 1914 року в хліборобській родині в селі Горяни, поблизу Ужгорода. З дитинства ріс добрим, чуйним, допитливим хлопчиком. Любив вивчати ті досліджувати окраїни рідного села Горяни, особливо часто бував у «панському» керті, що розкинувся навколо горянської Ротонди – історичної першої церкви на окраїнах міста Ужгороду. А ще дуже любив слухати розповіді бабусі про стару «студню» посеред села, яку в народі називали «чортове око». Пізніше сам переказує почуте у своїх творах.З перших років навчання у школі захоплювався читанням..
Тринадцятирічним підлітком вступив до Ужгородської горожанської (неповної середньої) школи, де познайомився з творами Т. Шевченка, І. Франка, М. Коцюбинського, А. Чехова, О. Вишні. В роки навчання у Мукачівській торговельній академії (1932-1936) пише перші літературні твори, які були надруковані 1934 року в учнівському альманасі «Тиса». Літературна спадщина М.І.Томчаній велика і багатогранна. Він писав оповідання, повісті ,романи. Головною темою його творів було життя простого люду з його радістю, турботами, горем. Насичені описами традицій горянців, їх звичаїв. Багато у його творах чудових описів рідної природи. Окрім творів для дорослого читача роман «Жменяки», «Брати» та інших М. Томчаній плідно працював і в літературі для дітей, Так прості і водночас цікаві і злободенні на той час оповідання письменник подарував діткам. Це збірки оповідань «Школа під дубом», «Скарби»
Чимало зробив у галузі художнього перекладу, зокрема з угорської та чеської мов (йому належить переклад романів К. Міксата «Дивний шлюб», К. Нові «Полум’я і вітер», оповідань П. Вереша, М. Пуйманової та ін.), окреслюється широкий діапазон його творчості.
Завидна спостережливість, тонке чуття правди життя, володіння барвами слова зробили його відомим майстром української прози. « Твори М. Томчанія написані з любов’ю до людини, з думкою про майбутнє України. Вони викликають інтерес фахівців літератури, з теплотою і увагою сприймаються читачем, допомагаючи пізнавати життя і людей.» (Василь Поп).