Віра Ластівка (Жменяк)

Народилася 20 вересня 1957 року у найтеплішій точці Закарпаття — місті Виноградові, у родині службовців.
Педагог-новатор,заслужений працівник освіти України. Закінчила Виноградівську середню школу №1. Навчаласяна філологічному факультеті за спеціальністю «викладач української мови та літератури» Ужгородського державного університету (1974 -1979). По закінченню вузу з 1979 р. працювала в Горянській неповній середній школі №18 — спочатку на групі продовженого дня, згодом — учителем української мови та літератури.
З грудня 1991 р. – завідувач відомчого дитячого садочку № 21 «Ластовічка» заводу «Турбогаз», збудованого чеськими і словацькими будівельниками для діток працівників заводу. На посаді завідувача упроваджує іноваційні методи виховання: музейну педагогіку, театралізацію, розвиток засобами образотворчого мистецтва, хореографії: Широко застосовують краєзнавчу та іншу пошукову роботу — відкривають Музей закарпатського побуту, впроваджують набутки родинного та духовного виховання. Особлива сторінка «Ластовічки» — співпраця із дошкільними закладами Словаччини та Чехії.
Заклад, створений Вірою Ластівкою-це колектив однодумців, що горять любов`ю до дитини. Книга Василя Сухомлинського «Серце віддаю дітям» є настільною для дитячої письменниці. Це видно по-всьому : у садку панує творча атмосфера, дружня співпраця педагогів.
До діяльності широко залучаються батьки та інші члени родини, запрошуються творчі талановиті люди закрпатського краю — письменники, поети, художники, різб’ярі, музичні виконавці. Саме тому у садку підростають талановиті у всьому щасливі діти… Тут створена бібліотека закарпатських дитячих письменників та поетів, починаючи від Михайла Томчанія і до сучасних авторів творів для дітей. Окреме місце займають дитячі книжечки авторів з інших регіонів України — Марії Дем’янюк, Віри Правоторової та інших.
Важливе місце у закладі займає творчість класиків — корифеїв української літератури для дітей -Тараса Шеченка, Лесі Укоаїнки, Івана Франка, Леоніда Глібова, Григорія Сковороди.
За плідну творчу діяльність, упровадження інновацій у дошкільну освіту Віра Жменяк здобула звання заслуженого працівника освіти України (2009), її нагороджено почесним знаком «За розвиток регіону», Міжнародною відзнакою Карпатського регіону «За особливий внесок у розвиток дошкільних закладів м. Міхаловце та м. Ужгорода (2017).
Перша книжечка Віри Ластівки «Лесин метелик». Це збірка з десяти оповідань видана у 2011 і перевидана 2017 році. Згодом перекладена німецькою та словацькою мовами. У книзі є ремарочка проте, що ця книжечка «для діточок та їхніх батьків». «Дуже хочеться долучити батьків до читання. У книжечці є дуже багато прихованих порад для батьків. Хочеться, щоб вони їх зрозуміли. Хочеться, щоб батьки знаходили час для того, щоб почитати дитині книжку. Бо хто ж привчатиме своїх дітей до книжки як не батьки?» – зазначає Віра Ластівка.
«У світ прийшло мале дитя» — це друга книжечка авторки. Видана у 2012 році. Книжечка надзвичайно цікава тим, що у ній передбачена ромальовка за текстом вірша. У 2014 році вийшло друге перевидання цієї книжечки письменниці. .
Ілюстрації до книги «У світ прийшло мале дитя» здійснила у минулому вихованка дошкільного закладу «Ластовічка» Ксенія Рибалко. Сьогодні ж вона — керівник гуртка малювання у садку…
«Я дала волю їй, не прив’язувала художницю до свого бачення ілюстрації книжечки, вихід у світ якої я дуже чекала… Відчуття після прочитання вірша не підвели мого очікування – оформлення книжечки мені надзвичайно сподобалося. Діти були у захваті від малюнків і можливості самим розмальовувати, представлені їм художницею розмальовки…», – згадує письменниця.
«Я пишу і оповідання, і віршики, і, навіть, пісеньки. Інколи й музику складаю. Є пісеньки «Ластів’ятко», «Сакури над Ужем». Діти із задоволенням їх виконують. …Багато задумок ще є,, потрібні тільки можливості для їх реалізації», – підсумувала Віра Ластівка
У 2023 році окремою книжечкою видано оповідання «Мрія Валерійки», яке на прикладі героїні Валерійки, доводить дітям, що мрії обов’язково здійснюються, якщо дуже захотіти. Вперше малюнки до оповідання виконані новими технологіями – комп’ютерними малюнками, студенткою Ужгородської художньої академії — Барченко Ганною . ..
І хоч Віра Ластівка почала писати зовсім недавно , вже у зрілому віці, однак, її твори дуже подобаються маленьким читачам. У неї чимало оповідань, віршиків чекають своєї книжки …Та першими «оцінюють» їх маленькі поціновувачі у садку — його вихованці. А ще із задоволенням малюють свої ілюстрації до творів Віри Семенівни. Авторка ніколи не задумувалася про видання своїх книжечок для діток.
«У мене було кілька оповідань і віршів, але я їх не видавала. Навіть думки такої не було, — згадує письменниця. –. І в один прекрасний день мені запропонували видати свої твори, тому, що «дитяча література потребує чогось нового, чогось цікавого і природнього». Наші знавці літературного слова кажуть, що хорошої «української дитячої літератури має бути багато». І я згідна , бо переконана, в тому що діти повинні полюбити книжку з дитинства, відчути її позитивну енергетику і читати все життя».